mitt kvinnokön var en grotta som jag stängdes in i. tjocka våta väggar som kramade min späda barnkropp och vägrade låta den springa och leka, som pojkarnas kroppar fick. tjocka flytningar som rann ner i min hals och kvävde mig, torkade in i huden och gjorde den stel, klistrade ihop fransarna på ögats övre och undre lock så jag inte kunde öppna dem och se. den sipprade in i mitt huvud och gjorde mig trög och ytlig, fixerad vid den andres blick. åh, så jag hatade detta kvinnokön.
innan jag stängdes in vad jag nyfiken och ville upptäcka. flytningarna var spännande, jag studerade dem i underkläderna och kände på mitt kön. lät handen glida ner under trosans linning så snart jag hade tillfälle. först brydde jag mig inte om någon såg, men jag insåg snart att det var meningen att jag skulle skämmas. skämmas för detta alla gjorde men ingen talade om. det var meningen att jag skulle skämmas, så skämdes gjorde jag. men så snart jag insåg vad det skulle innebära så ville jag bara bort, skära av detta förbannade kön. men då var det redan för sent, jag hade vandrat för långt redan. jag hade redan påbörjat resan mot att bli kvinna.
*
Kvinnokön och kvinnokött, varför måste detta vara mitt öde?
*
Och när han kom in i henne reducerades hon åter igen till kött. Hon kunde inte värja sig mot hans kraft. Hon kunde inte låta bli att tas i besittning.
*
så jävla fin och full av liv. så jävla sprudlande av energi. så jävla självlysande i denna mörka värld. så lockade jag mig till dig och sen sög du ut energin, droppe för droppe. nu är jag tom.
*
allt jag ville var att få älska dig villkorlöst, så varför lät du mig inte. varför var du som alla andra människor; smutsig och liten.
*
han kunde inte ens slösa fem minuter på att ljuga för henne. berätta en söt lögn som skulle göra förnekandet enklare och slutet mindre smärtsamt. han bara gick. skoninglöst och ärligt.
*
Låt mig tappa bort mig i det hav som är du. Simma ut mot horisonten. Gå vilse i den labyrint som är du.
Jag vet att du sysslar med bok, men du borde fan ge ut en textsamling! Med fragment och best-of blogginlägg! Och bilder! Som en zine fast en bok 🙂